Čínští superboháči se předvádějí, jak to jen jde

29.08.2012 14:24

"Ulice jsou dlážděny zlatem - je tam ráj na Zemi", napsal benátský kupec Marco Polo před sedmi stoletími, když se vrátil pln obdivu z Číny. Exploze bohatství, jak ji dokládají seznamy nejbohatších Číňanů sestavených americkým časopisem Forbes, naznačuje, že země za Velkou zdí teď zažívá další zlatý věk.

Nakupují luxusní zahraniční nemovitosti, sportovní auta, americké čistokrevné koně či třebas další "další buržoazní přežitek" - psy. Večeří v pětihvězdičkových restauracích a měli zálusk dokonce i na Zakázané Město, kde si chtěli zřídit elitní klub. To vše za pragmatické vlády komunistické strany.

Říše středu dýchá USA na záda

Počet čínských dolarových miliardářů vyskočil loni ze 79 na 128. Jen USA jich mají více : 400. Mezera mezi počtem čínských a amerických superboháčů se přitom zužuje stejně rychle jako rozdíl mezi hospodářskou silou obou zemí. Ekonomika lidové Číny je už na druhém  místě na světě za USA a experti očekávají, že během deseti let nejspíš vyskočí na příčku nejvyšší. Počet Číňanů, jejichž majetek překročil hranici jednoho miliónu dolarů, je už 960 tisíc tj. o 9,7 procenta více než před rokem. To je velký skok : ještě v roce 2009 bylo superboháčů "jen" 450 tisíc. Mnoho analytiků ale soudí, že ve skutečnosti jich musí být hodně přes milión, protože ne každý z nich je ochoten otevřeně deklarovat své bohatství.

A další poznatek : zatímco Čína je centrálně plánovanou ekonomikou, 55 procent jejich milionářů vydělává peníze v soukromém byznysu, 20 procent v obchodě s realitami a 15 procent na akciovém trhu. Podle studie šanghajské organizace Hurun, sledující bohaté konzumenty, je překvapivé, že 30 procent čínských milionářů tvoří ženy. Většina milionářů žije v Pekingu, následují Kanton a Shanghai.
S novým trendem se v Číně pochopitelně mění spotřební návyky. Boháči už nechtějí tolik šetřit jako jejich rodiče, ale spíše utrácet.

Malí císařové

Donald Holdsworth, ředitel australské skupiny Match Power, vidí vysvětlení v demografii. "Průměrný věk čínského milionáře je 39 let - to je o 15 let méně než v zahraničí," upozorňuje. "Tento jev se časově shoduje se začátkem Maovy politiky jednoho dítěte - roku Malých císařů. Rodiče jim zákonitě poskytují to nejlepší."

Takže Malí císařové vyrůstali obklopeni veškerým blahobytem, který mohli otec s matkou zajistit, a ekonomika se ve stejné době přesunovala od komunismu ke kapitalismu.

"Vyrůstáte-li v konformní společnosti, kde není svoboda slova, tak jakmile se objeví příležitost se svobodně vyjádřit, využijete ji, " říká Holdsworth. "Je to,  jako když povolíte uzávěr šumivého nápoje."

Do pěti let největší luxusní trh světa

Čínský trh s luxusním zbožím roste nejrychleji na světě a podle odborníků by do roku 2015 mohl být největším na světě. Číňané jsou již nyní největším zákazníkem módní firmy Louis Vuitton, zajišťují 40 procent jejich zisku. Na tržbách Gucci se podílejí 18 procenty, u firem Bulgari 14 procenty a Hermés 11 procenty, nosí se tu i móda Burberry a jezdí ve vozech Lexus, Audi, BMW.

Čína loni díky silnému růstu prodeje vystřídala USA na pozici největšího automobilového trhu světa a přední světoví výrobci se snaží expanzí v nejlidnatější zemi světa kompenzovat pokles prodeje na rozvinutých trzích.

Zdroj : Novinky.cz 4.7.2011 (upraveno)