Ekonomika

Evropská unie nadále vidí v Číně konkurenta než ekonomického partnera

28.08.2012 14:05

Evropa se bez Číny neobejde, jako se neobejde Čína bez Evropy. Vzájemné obchodní partnerství je nutné, ale přesto se snaží europoslanci zabránit situaci, aby Čína zneužívala své dominantní postavení na evropském trhu.

celý článek

Čína - druhá největší světová ekonomika

28.08.2012 14:04

Čína má druhou největší ekonomiku na světě a již v roce 2010 nechala za sebou Japonsko a Německo. V době finanční a hospodářské krize se v Číně obchodování nezpomalilo, neboť Čína vynaložila na podporu ekonomiky kolem čtyř bilionů RMBY (přibližně 12,8 CZK).

celý článek

Čína - cesta k úspěchu bez kompromisů

28.08.2012 14:03

Číňané dovedou přijmout jakoukoliv víru, najdou-li v ní cestu k praktickému úspěchu. Ladí jim každá víra splňující tři základní principy konfuciánského pragmatismu : Lepší diamant s kazem, než oblázek bez kazu. Kamkoliv jdeš, tam buď. Nestyď se za chyby, aby se z nich nestaly zločiny.

celý článek

Ani mocná Čína se bez reforem neobejde

28.08.2012 14:03

Ekonomika Čínské lidové republiky patří mezi největší ekonomiky světa. Do roku 2030 může být Čína největší ekonomikou světa, ale to by musel Peking přistoupit k zásadním reformám. "Jak čínští lídři vědí, současný model ekonomického růstu země je neudržitelný. Země se dostala do kritického bodu a je potřeba, aby předefinovala roli, kterou v ekonomice hraje stát," prohlásil mimo jiné na jedné tiskové konferenci prezident Světové banky Robert Zoellick.

celý článek

Světovou agendu diktují čínští tygři - zboží z Číny

28.08.2012 14:02

Dominance Západu mizí. Američané marně přemlouvají Čínu, aby nepodhodnocovala měnu. New York, Paříž, Londýn - tady už nezní důležitá rozhodnutí, ale v Pekingu, Hongkongu, Dillí a Sao Paulu. Do těchto měst se přesunula finanční a strategická moc. Ústup Západu se dal očekávat, díky přemrštěným sociálním výhodám a pohodlnému polštáři, který dusil podnikavost.

celý článek

Čínské výrobky se staly součástí našich životů - import Čína

28.08.2012 14:01

Mobilní telefon! Náš věrný společník, důvěrník, naše sekretářka a budík. Snad neexistuje na světě mobil bez komponentu vyrobeného v Číně. Čínské součástky naleznete i v telefonních přístrojích pro pevné linky.

Stačí vstoupit ráno do koupelny a koukáme na čínský froté ručník, čínské žiletky, čínský hřeben a čínskou podložku. Mnozí z nás si oblékají spodní prádlo dovezené z Číny. Mnohdy celý náš outfit je složen z čínských oděvů včetně obuvi a ponožek. Všechny náhodně uvedené výrobky se řadí do seznamu položek - import Čína. Pokud se týká ponožek, je Čína největším výrobcem ponožek na světě.

celý článek